Yem ham maddesi olarak yulaf kullanımı önemli bir konudur. Nişasta, protein, vitamin ve mineral içeriğiyle dikkat çeken ve çoğunlukla hayvan beslenmesinde kullanılan değerli bir yem ham maddesi olan yulaf; buğday, mısır, arpa gibi tahıl ürünlerine kıyasla daha sınırlı bir üretim miktarına sahiptir.

Yulaf, bol nişastalı taneleri (tohumları) için yetiştirilen bir tarım bitkisidir ve daha çok hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Ancak özellikle son yıllarda, besleyici değeri ve lifli yapısı nedeniyle geçmiş yıllara kıyasla insan tüketiminde de dikkate değer bir ilgi toplamıştır.

Bol miktarda nişasta ile protein, vitamin ve mineraller içeren yulaf taneleri, her türlü hayvan için çok iyi bir yem ham maddesi olarak değerlendirilmektedir. Yulaf taneleri, öncelikli olarak kırma ya da ezme olarak küçükbaş ve büyükbaş yem rasyonlarında kullanılırken sapları ve yaprakları da kaba yem olarak değerlendirilmektedir.

Yulafın dünyadaki üretimi, diğer tahıl çeşitlerine göre hayli düşüktür. Amerikan Tarım Bakanlığı (USDA) Dış Tarım Servisi’nin verilerine göre dünya yulaf üretimi 22 ile 25 milyon ton arasında seyretmektedir.

USDA’nın Ekim 2021 tarihli “Grain: World Markets and Trade Report”ta yer alan verilerine göre; 2018/19 sezonunda 22,1 milyon ton olan dünya yulaf üretimi, 2019/20 sezonunda 23,2 milyon tona; 2020/21 sezonunda da 25,5 milyon tona ulaştı. Ancak içinde bulunduğumuz 2021/22 sezonunda yulaf üretiminde önemli bir düşüş yaşandığı dikkat çekiyor. USDA’nın verileri, küresel yulaf üretiminin yaklaşık 3 milyon ton gerileme göstererek 22,7 milyon ton seviyelerinde gerçekleşeceğine işaret ediyor. Dünya genelinde birçok bölgede yaşanan kuraklığın, bu düşüşte önemli bir payı olduğu düşünülüyor.

USDA verilerine göre 2018/19 sezonunda 23 milyon ton olan dünya yulaf tüketimi, 22 milyon ton olan üretimin yaklaşık 1 milyon ton üzerinde seyretti. Bu da 2018/19 sezonunda stokların bir miktar gerilemesine neden oldu. 2019/20 sezonunda yine 23 milyon ton civarında seyreden küresel yulaf tüketimi, 2020/21 sezonunda 24,8 milyon tona ulaştı. Ancak söz konusu bu iki sezonda da, üretimde yaşanan bir miktar artış sayesinde tüketim, yeniden üretim miktarının altında kaldı.

Ülkesel bazda dünyadaki yulaf tüketimine bakıldığında AB, Rusya, ABD, Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık gibi ülkelerin, üretimde olduğu gibi tüketimde de ilk 10 ülke arasında yer aldığı görülüyor.

Bütün bunların yanında ithalat kanadında ise çok sayıda ülke, sınırlı miktarlarda ithalatla dünya yulaf ticaretine katkı sunuyor. En büyük ithalatçı konumunda olan ABD, her yıl yaklaşık 1,5 milyon ton yulaf ithal ederken, onu 300 bin tonla Çin, 100 bin tonla Meksika takip ediyor. Diğer ülkelerin ithalat miktarları ise 50 bin ton ve altında seyrediyor.