Arpa, ağırlıkla hayvan beslenmesinde ve malt sanayinde kullanılan, son derece besleyici bir tahıl ürünü olarak dikkat çekmektedir.

Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC)’nin verilerine göre 2020/21 sezonunda 159 milyon ton olan dünya arpa üretiminin 7,4 milyon tonu gıda sektöründe, 109 milyon tonu yem üretiminde, 30,7 milyon tonu endüstriyel alanlarda, 10,6 milyon tonu da diğer alanlarda kullanıldı. Yani dünyadaki arpa üretiminin yaklaşık yüzde 69’u hayvan yemi veya yem bileşeni olarak kullanıldı.

Özellikle mısır üretimi için elverişli olmayan coğrafyalarda arpanın yem tahılı olarak kullanılma oranı daha da artıyor. Ancak arpanın üretim oranı ve buna bağlı olarak gelişen piyasa fiyatı, bu tahılın yemlik kullanım oranına etki eden en önemli unsur.

Yem üreticileri veya hayvan yetiştiricileri, arpa fiyatlarının diğer tahılların fiyatlarının önüne geçmesi halinde, alternatif kaynaklara yönelmeyi daha uygun bulabiliyor. Örneğin 2021/22 sezonunda üretimde 10 milyon tondan fazla düşüş olacağı beklentisi, yemlik kullanımın da gerileyeceğine işaret ediyor.

Uluslararası kuruluşlar tarafından dünyadaki tahıl durumuna ilişkin bilgi veren raporlar, içinde bulunduğumuz sezonda arpa üretimde önemli bir düşüş yaşanacağına işaret ediyor.

Örneğin; Uluslararası Tahıl Konseyi (IGC)’nin 2021 Ağustos ayı verilerine göre 2018/19 sezonunda 139,6 milyon ton olan dünya arpa üretimi, 2019/20 sezonunda 156,9 milyon tona; 2020/21 sezonunda da 159,1 milyon tona ulaştı. Ancak içinde bulunduğumuz 2021/22 sezonunda arpa üretiminde önemli bir düşüş yaşandığı dikkat çekiyor. IGC’nin verileri, küresel arpa üretiminin yaklaşık 10 milyon ton gerileme göstererek 148 milyon ton seviyelerinde gerçekleşeceğine işaret ediyor. Dünya genelinde birçok bölgede yaşanan kuraklığın, bu düşüşte önemli bir payı olduğu düşünülüyor.

Dünyadaki arpa üretiminde yaşanan düşüş ve bu düşüşün devam edeceğine yönelik güçlü beklentiler arpa fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor. Fiyatları dengeleyen tek unsur ise arpaya yönelik talepte, küresel ölçekte bir gerileme yaşanıyor olması.

Arpa üretiminde yaşanan düşüş ve hali hazırda zaten yüksek olan yem fiyatları nedeniyle, 2021/22 sezonunda arpanın yemlik kullanımının düşeceği tahmin ediliyor. Önümüzdeki günlerde yem üreticilerinin, daha düşük fiyatlı tahıl ham maddelerine yönelmeleri gerekebilir.