Stalosan F’nin sığırlar için birçok faydası vardır. Hem bakterilerden kaynaklanan sorunlarda hem de bazı parazitlerden kaynaklanan birçok sorunun çözümünde iyi etkiler göstermektedir. Bu problemler arasında mastitis, yüksek hücre sayısı, ayak çürümesi, ishal ve ahır alanında yüksek seviyelerde amonyak bulunur.

Sığırlarda Stalosan F özellikle meme altı ve nemli yerlerde hayvanların yattığı yerlere dağılır. Hücrelerde ve konvansiyonel muhafazalarda, Stalosan F özellikle yumurtlama alanının arka kısmında, oluk ve gübre kanalı vb. tarafından dağıtılır. Derin altlıklı ahırlarda, özellikle hayvanların bulunduğu yerlere, doğrudan mevcut hasırların üzerine serpilir.

Sap tüketimi tipik olarak %10-15 oranında azaltılan Stalosan F kullanıldığında saman daha taze kalır. Ayrıca, haftada en az bir kez Stalosan F kullanılarak sinek sayısı oldukça azaltılır.

Sığır için Stalosan F dozaj talimatları

1. Yatma alanları ve kabinler

Günlük 50-100 g/m2 ile mümkün olduğunca eşit şekilde meme bölgesinde/yumurtlama bölgesinin arka kısmında kullanılır. Stalosan, yeterince eşit bir ürün dağılımı sağlanabiliyorsa, yatak tedarikçisinde yatak takımı ile serpilmeden önce karıştırılabilir. Düzensiz dağılım görülürse, Stalosan F’nin manuel olarak dağıtılması önerilir. Ürünün yatar alanlarda eşit olmayan dağılımı Stalosan’ın etkisini azaltacaktır. Derin altlıktaki ineklerde, Stalosan yaklaşık olarak tekabül eden dozlarda yatak takımının üstünde kullanılır. Günde 100 g/m2 veya mümkün olduğu kadar sık kullanılmalıdır.

2. Buzağı barınakları / tek bölmeli / buzağı barınakları

Haftalık olarak 100 g/m2 ile yatak örtüsü üzerine mümkün olduğunca eşit bir şekilde kullanın. Enfeksiyon riskini azaltmak için, tercihen görünür gübre / ishal olan alanlarda günlük olarak ilave Stalosan kullanın. Ürün, verimli bir dağıtım sağlayan tozlanma üretmek için genellikle yatak / ekipmana yayılır.

3. Grup besleme / büyük buzağılar, üç aylıktan büyük

Zararlı çevresel bakterilere karşı optimum enfeksiyon koruması için paspasın haftalık olarak işlenmesi önerilir. Ürün genellikle yatak takımına ve ekipmana yayılır – bu, ürüne daha geniş bir işlevsellik yelpazesi kazandırmaya yardımcı olur.