Isı stresi kanatlı hayvan yetiştiricilerinin karşılaştığı ciddi zorluklardan biridir. Böyle durumlarda kanatlı hayvanın hangi iklimde yetiştirildiği de önem taşır.

Kanatlı hayvanları termal konfor bölgelerinin dışında yetiştirmek, genetik potansiyelinin tamamına ulaşamamak anlamına gelebilir. Daha sıcak iklimlerdeki veya daha soğuk bölgelerdeki üreticiler, kümes sıcaklıklarını kanatlıların değil, kendi konfor seviyelerine göre ayarlayanlar ve ısı stresinin sürüler üzerindeki etkisini göz önünde bulundurmamaktadır. Bu durum kanatlı kümes hayvanlarında ciddi ısı sıtresine sebep olabilmektedir.

Isı stresi üç alan dikkat gerektirir: hayvan yönetimi ve tesis yapısı, yem reformülasyonu ve katkı maddesi takviyesi.

Tüm bu başlıklara ilgi gösterilerek ısı stresinin etkileri hafifletilebilir, hayvan konforu, sağlığı ve refahı iyileştirebilir ve performas korunabilir. Aşağıdaki altı katkı maddesi, dünya çapında etlik piliç ve yumurtacı yemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sodyum Bikarbonat
Rasyona klor ihtiyacını karşılayacak kadar tuz (sodyum klorür) ilave edildikten sonra sodyum ihtiyacını karşılamak için sodyum bikarbonat da eklenmelidir. Bu, diyet elektrolit dengesini iyileştirecek ve tavukların yumurta kabuğu kalitesini korumasına yardımcı olacaktır.

Potasyum Klorür 
Özellikle soya fasulyesi küspesinden yoksun rasyonlar gibi potasyumdan fakir diyetler de, diyet elektrolit dengesini daha da iyileştirmek için potasyum klorüre ihtiyaç duyabilir. 

C Vitamini
Normal şartlarda gerekli olmamasına rağmen oksidatif stresi azaltarak ısı stresinin semptomlarını hafiflettiği gösterilmiştir. C vitamini suya eklendiğinde en iyi sonuçlar elde edilir.

Betain
Su eksikliği yaşayan hayvanlarda faydalı olduğu gösterilen güçlü bir ozmo-düzenleyicidir. Hücrelerin içindeki su seviyelerini dengeler.

Sodyum Zeolit
Özellikle yumurta tavuklarında ısı stresinin etkilerini azalttığı gösterilen doğal bir kildir. Ayrıca iyi bir mikotoksin bağlayıcıdır. Gastrointestinal sistemde bir tampon görevi görerek kesik nefes almam ile ilişkili alkalozu azalttığı tahmin edilmektedir.

Antioksidanlar
E vitamini gibi diğer antioksidanlar da ısı stresiyle ilişkili oksidasyon stresini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hiçbir katkı maddesi veya müdahale stratejisi, şiddetli ısı stresinin olumsuz etkilerini tam olarak telafi edemez. Ancak bu katkı maddeleri, kapsamlı bir programın parçası olduklarında, kaybedilen performans potansiyelinin bir kısmının geri kazanılmasına yardımcı olabilir.